Mołdawskie Winnice

Mołdawskie Winnice

Jedną z największych atrakcji Mołdawii są jej winnice. Zaryzykuję stwierdzenie, że większości osób Mołdawia kojarzy się niemal wyłącznie z winem. Jest to jednak na szczęście niezwykle pozytywne skojarzenie, dlatego postaram się opisać kilka ciekawych winnic zlokalizowanych na terenie Mołdawii. przy czym pozwolę sobie pominąć te najbardziej znane i dobrze opisane winnice, takie jak: Milestii Mici oraz Cricova.


 

Szabo - stolica ukraińskiego wina

Mołdawskie winnice zacznę opisywać od... położonej na Ukrainie miejscowości Szabo (Шабо). Winnice Shabo położone są raptem 40km od Mołdawskiej granicy, kilkadziesiąt kilometrów na południe od Odessy. W związku ze swoim położeniem Szabo idealnie nadaje się na początkowy punkt naszej "enotrasy". Umieszczenie ukraińskiej winnicy wśród mołdawskich to nie rewizjonizm, lecz wyróżnienie! 

Historia wina w Szabo jest długa. Winorośl uprawiali tam najpierw Grecy, a następnie Turcy. W efekcie wojen rosyjsko-tureckich tereny te znalazły się w drugiej połowie XVIII w. w granicach Imperium Rosyjskiego. Na początku XIX w. car Aleksander I ściągnął osadników szwajcarskich i francuskich by zajęli się uprawą winorośli. W ten sposób Szabo stało się szwajcarską winną enklawą w ówczesnej Rosji. Wprawdzie Rewolucja Październikowa przerwała rozwój winnic, to jednak w czasach radzieckich nie zaprzestano produkcji wina (choć było to raczej wino niskiej jakości). Po upadku komunizmu Szabo odrodziło się za sprawą prywatnych inwestorów i dotacji państwowych (również zagranicznych). 

Dzisiejsze Szabo to nowoczesne centrum produkcji wina i koniaków, a także dobrze przygotowany ośrodek do przyjmowania turystów. Kilka razy dziennie organizowane są wycieczki po zakładzie połączone z degustacją. Podczas wycieczki zwidzimy zarówno przemysłową cześć zakładu, jak i stare piwnice winne. Jest też nowoczesna sala kinowa, w której prezentowane sa filmiki i prezentacje multimedialne - naprawdę na wysokim poziomie! W sklepie zakładowym można kupić większość wytwarzanych tam win i koniaków (właściwie brandy). Na przeciwko zakładu znajduje się elegancka (z adekwatnymi cenami) restauracja z wykwintnymi daniami miejscowej kuchni.

Dojechać do Szabo można busem lub elektriczką z Odessy, popularnego kurortu nadmorskiego Zatoka, czy wreszcie z pobliskiego Biłgorodu Dnistrowskiego (Akermanu). Przystanek elektriczki znajduje się ok 2km od winnicy i idąc przez wieś wsród potłuczonego szkła i kurzu można mieć wątpliwości czy trafiliśmy na pewno do dobrego miejsca. Zbliżając się jednak do winnicy rzuci nam się w oczy podlany i przystrzyżony trawnik, taka Szwajcaria na Ukrainie :) Busiki zatrzymują się nieopodal Winnicy jednak spędziliśmy kilka godzin by wsiąść do jakiegokolwiek busika - bezskutecznie. Wszystkie były załadowane po dach. pewnie dlatego większość turystów dowożona jest autokarami pod drzwi zakładu. W ten sposób traci się jednak wiele z uroków okolicznych miejsc. Z winem kupionym w Shabo najlepiej udać się na pobliskie plaże lub do Twierdzy Akermańskiej - pod bramą twierdzy jest punkt z ohydnym winem, dlatego warto zabrać to z Szabo :)

Dodam, że w samej wsi Shabo jest kilka miejsc gdzie można skosztować wina wytwarzanego przez miejscowych. To tam pierwszy raz w życiu piłem czekoladowe wino :)

Link do winnicy Szabo

Galeria zdjęć z Szabo


Et Cetera - mołdawska perła

Po przekroczeniu granicy ukraińsko-mołdawską w Starokazaczym (można pieszo, autem lub busem) dzieli nas zaledwie kilka kilometrów od jednej z najlepszych, choć mniej znanych winnic w Mołdawii. Et Cetera, bo o niej mowa, to rodzinna, niewielka w porównaniu z bardziej znanymi mołdawskimi konkurentami winnica położona na obrzeżach wioski Crocmaz

Na degustację najlepiej umówić się telefonicznie, gdyż może się zdarzyć, że w winiarni nikogo nie będzie. Wprawdzie nie znajdziemy w Et Cetera starych piwnic z beczkami pamiętającymi poprzednie stulecia. Ba! Nie ma tam w ogóle piwnic! Zarówno produkcja, jak i przechowywanie wina ulokowane są w blaszanym zakładzie na poziomie zero. Jednak to co wyróżnia Et Cetera to doskonały smak wytwarzanego tam wina, a także niezwykle gościnna atmosfera zapewniane przez rodzinę właścicieli. Podczas naszego "eno-touru" w 2013r. znaleźliśmy tam bodaj najlepsze mołdawskie wino, a panującą tam atmosferę wspominaliśmy wielokrotnie.

Link do winnicy Et Cetera

Kilka zdjęć z winnicy Et Cetera


Purcari - mołdawskie dziedzictwo wina

Winnice Purcari to niemalże symbol mołdawskiego wina. To właśnie tam powstało najbardziej znane mołdawskie wino: Negru de Purcari, które w 1878 r na światowej wystawie w Paryżu zdobyło złoty medal, a dzisiaj jest zamawiane m.in. przez królową Elżbietę II. Wprawdzie podczas zawieruch XX w. utracono część wiedzy i szczepów, to jednak w ostatnich latach wraz z procesem odnowienia winnic, przywrócono również najwyższą jakość win z Purcari. 

Winnica położona jest na uboczu wioski Purcari. Niech nikogo nie zmyli bliskość wioski od głównej drogi, gdyż aby dojść od przystanku do winiarni trzeba pokonać około 8km! Spod winiarni raz dziennie odjeżdża bus do Kiszyniowa i jest to jedyny sposób na wydostanie się z Purcari komunikacją publiczną.

Sama winiarnia ulokowana jest w zabytkowym kompleksie, w którym znajdziemy także elegancki hotel (w 2013 r. dwójka kosztowała 70 euro), restaurację, zadbane ogrody, piwnice winne i wreszcie zakład produkcji wina.

Purcari oferuje kompleksowe zwiedzanie wraz z degustacją. W ofercie jest kilka pakietów degustacyjnych. Jeśli zamówi się pakiet "max" to kieliszków na stole będzie tyle ile na jednym ze zdjęć poniżej :)

Wina z Purcari można kupić w lepszych sklepach i delikatesach w Polsce. Zawsze to jakaś namiastka wspaniałego Purcari.

Link do winnicy Purcari.

Zdjęcia z Purcari


Winoteka w Kiszyniowie

Jeśli nie masz czasu aby pojeździć po prowincji Mołdawii, a mimo to chcesz spróbować najlepszych win z czystym sercem polecam winotekę Carpe Diem znajdującą sie w centrum Kiszyniowa przy ulicy Columna 136. Znajdziecie tam najlepsze wina z rożnych mołdawskich win, serwowane w prawidłowy sposób w miłej atmosferze. Możecie tam dowiedzieć się naprawdę dużo o mołdawskich winach!


 

Mapa mołdawskich winnic

Opisane tutaj winnice zaznaczone są na mapie czerwonym kolorem, pozostałe dwie: Milestii Mici i Cricova na niebiesko.

 

Wszystkie zdjęcia dzięki uprzejmości A. i F.

 

 
 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? - Zapraszamy na FORUM!!! 
Tam zadasz pytanie, na które na pewno ktoś odpowie!

Pomóż nam ulepszyć stronę!

  • Widzisz nieaktualne dane na stronie?
  • Możesz uzupełnić treść artykułów?
  • Chcesz opublikować własny artykuł?

 

Skontaktuj się z nami!

mapa rosja, ukraina

 
Copyright © 2001 - 2016 RosjaPL.info
 
Wszystkie prawa zastrzeżone!