Klimat rosyjskiej części wybrzeża Morza Czarnego (nie uwzględniając Krymu) dzieli się na dwie strefy: tereny położone na północ od Tuapse znajdują się w typowej strefie półsuchej śródziemnomorskiej. Natomiast część wybrzeża na południe od Tuapse, w tym m.in. Soczi znajduje się w strefie klimatu wilgotnego podzwrotnikowego. Na pogodę w Soczi ogromny wpływ ma zarówno morze (które w zimie podnosi temperaturę, zaś w lecie schładza powietrze) jak i góry, które osłaniają Soczi od zimnych wiatrów w zimie. 

W Soczi lato trwa ponad 5 miesięcy. Rozpoczyna się w okolicach 8 maja i kończy się pod koniec października. Jesień trwa od końca października do stycznia, zima to tak naprawdę luty i połowa marca, zaś wiosna trwa od połowy marca do 8 maja.

W Soczi notuje się bardzo dużą ilość opadów. Roczna norma opadów dla Soczi to ponad 1700mm! Jest to mniej więcej 3x więcej niż w deszczowym Petersburgu, czy Londynie. Jest to także o ok. 25% więcej niż w Zakopanem.

Na szczęście najwięcej opadów notowanych jest w zimie, zaś lato charakteryzuje się mniejszą ilością deszczu.

 

Kiedy najlepiej pojechać do Soczi?

Nie licząc zimowej olimpiady (jedynych ZIO przeprowadzonych w strefie podzwrotnikowej!) szczyt sezonu turystycznego w Soczi przypada na miesiące letnie. Od czerwca do września temperatura wody wynosi od 20 do 25 stopni, zaś temperatura powietrza oscyluje w ciągu dnia wokół 25-30 stopni. Podobnie jak na Krymie wrzesień wydaje się najbardziej optymalnym miesiącem na odwiedziny Soczi. Cały czas trzeba jednak pamiętać, że ilość opadów w Soczi jest znacznie wyższa niż na Krymie. 

Zimą w Soczi jest ciepło, rzadko leży tam śnieg. Natomiast w nieodległych kurortach zimowych mamy do czynienia z prawdziwą alpejską zimą. 


 

 Bieżąca prognoza pogody dla Soczi

Pogoda w Soczi

Źródło: foreca.com


 

Klimat: Temperatury w Soczi

soczi-temperatura

Zielone słupki - zakres średnich dobowych temperatur; czerwone i niebieskie romby - rekordowe temperatury


 

Klimat: Opady w Soczi

soczi-opady

Norma miesięcznych opadów w mm


 

 

Klimat: Temperatura morza w Soczi

soczi-temperatura wody

 
 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? - Zapraszamy na FORUM!!! 
Tam zadasz pytanie, na które na pewno ktoś odpowie!

Pomóż nam ulepszyć stronę!

  • Widzisz nieaktualne dane na stronie?
  • Możesz uzupełnić treść artykułów?
  • Chcesz opublikować własny artykuł?

 

Skontaktuj się z nami!

mapa rosja, ukraina

 
Copyright © 2001 - 2016 RosjaPL.info
 
Wszystkie prawa zastrzeżone!