Choć Armenia jest niewielkim państwem (powierzchnia to niecałe 30 tyś km2, co można porównać do Belgii) to jej położenie sprawia, że mamy do czynienia z kilkoma strefami klimatycznymi. Warto zwrócić uwagę, iż pomimo położenia Armenii na szerokościach geograficznych, na których z reguły występuje klimat podzwrotnikowy, to w przypadku górzystych terenów Armenii tylko niewielkie skrawki obszaru kraju mają klimat podzwrotnikowy. Klimat poszczególnych regionów Armenii zależy przede wszystkim od wysokości nad poziomem morza. Spójrzmy najpierw na mapę fizyczną Armenii:

mapa armenii fizyczna

 

  • Na równinie u podnóży Araratu oraz w okolicach Erewania (na mapie zielone obszary przy granicy z Turcją) - klimat kontynentalny suchy z gorącym latem i mrożną zimą. Na tym obszarze ilość rocznych opadów jest niewielka - poniżej 350mm.
  • Na południowo-wschodnich krańcach (w okolicach Megri) oraz na Północnym Wschodzie na obszarach poniżej 1500 m. npm. - klimat podzwrotnikowy suchy z długim, ciepłym latem, małą ilością opadów (poniżej 400mm) i ciepłą zimą bez śniegu.
  • W terenach górskich (powyżej 1800 m. npm.) - klimat chłodny, górski z dużą ilością opadów.
  • Na pozostałym obszarze Armenii mamy do czynienia z różnymi odmianami klimatu umiarkowanego: od umiarkowanego ciepłego i wilgotnego na północy, do umiarkowanego suchego na terenach przylegających do doliny Araratu.  

 

Zróżnicowanie klimatyczne jest zauważalne gołym okiem podczas podroży do Armenii: lesiste krajobrazy wokół Dilijanu silnie kontrastują z suchymi terenami położonymi zaledwie kilkadziesiąt kilometrów na południe.  

 

Kiedy najlepiej pojechać do Armenii?

Powszechnie uważa się, że dwa okresy w roku są szczególnie korzystne do odwiedzenia Armenii:

  • wiosną (maj, czerwiec), gdy kwitną tysiące kwiatów na wszystkich stokach gór Armenii. Wiosna w Armenii to niestety także duża ilość opadów. Maj jest najbardziej deszczowym miesiącem w roku.
  • wczesna jesień: wrzesień i październik. Nie ma już wówczas męczących upałów, a ilość opadów jest znikoma. Pogoda w tych miesiącach jest najbardziej stabilna i przewidywalna.

Miesiące letnie (lipiec i sierpień) to na wielu obszarach Armenii spore upały, a w miejscach popularnych turystycznie (jak jezioro Sevan) bywa tłocznie.


 

 Bieżąca prognoza pogody dla Erewania

 

Pogoda w Erewaniu

Źródło: foreca.com


 

Klimat: Temperatury w Erewaniu

erewan-temperatura

Zielone słupki - zakres średnich dobowych temperatur; czerwone i niebieskie romby - rekordowe temperatury


 

Klimat: Opady w Erewaniu

erewan-opady

Norma miesięcznych opadów w mm

 
 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? - Zapraszamy na FORUM!!! 
Tam zadasz pytanie, na które na pewno ktoś odpowie!

Pomóż nam ulepszyć stronę!

  • Widzisz nieaktualne dane na stronie?
  • Możesz uzupełnić treść artykułów?
  • Chcesz opublikować własny artykuł?

 

Skontaktuj się z nami!

mapa rosja, ukraina

 
Copyright © 2001 - 2016 RosjaPL.info
 
Wszystkie prawa zastrzeżone!