Szanowny użytkowniku! Nasza strona ma charakter informacyjny. Autorzy tekstów nie pobierają wynagrodzenia z tytułu zamieszczania tutaj ich prac. Doceń to! Nasze teksty są udostępnione bezpłatnie dla każdego, po co więc je kopiować? Czytaj zawarte tutaj treści do woli, możesz je wykorzystywać pisząc swoje prace (po dodaniu odpowiedniej adnotacji), ale nie kopiuj - tzn. nie kradnij! Nie pozwólmy by doszło do sytuacji, gdy zamieszczanie kolejnych tekstów zostanie wstrzymane w obawie przed bezprawnym ich wykorzystaniem.

 

Walczymy z Plagiatami!!!

Niniejsza strona ma charakter nieco odmienny od pozostałych podstron naszego serwisu. W tym miejscu pragniemy zwrócić państwa uwagę na powszechne w polskim internecie zjawisko plagiatu. Plagiat, jak by na to nie patrzyć jest kradzieżą, złodziejstwem. Osoba kopiująca bez zezwolenia cudzy tekst sprawia, że praca drugiego człowieka jest przypisywana złodziejowi. Na szczęście plagiat, jako naruszenie ustawy o prawach autorskich jest w Polsce karalny. Aby ostudzić zapał do używania sekwencji "kopiuj-wklej" przytoczę fragment ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 9 czerwca 2000 roku:

Art. 115. 1. Kto przywłaszcza sobie autorstwo albo wprowadza w błąd co do autorstwa całości lub części cudzego utworu albo artystycznego wykonania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.
2. Tej samej karze podlega, kto rozpowszechnia bez podania nazwiska lub pseudonimu twórcy cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie albo publicznie zniekształca taki utwór, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie.

Choć istnieją odpowiednie przepisy, nie ma w praktyce środków do zapobiegania pladze oszustw tego typu. Czujemy się bezsilni wobec skali nieuczciwości - dlatego też w tym miejscu umieszczane będą strony internetowe oraz osoby, które świadomie, działając w złej wierze, bez zgody autora wykorzystały tekst lub fragment tekstu opublikowanego w serwisie RosjaPL.info. Przed dodaniem w to miejsce nowego "autora" cudzego tekstu redakcja serwisu kontaktuje się z nim informując o podejrzeniu plagiatu. Jako, że niektóre serwisy nie odpowiadają za treści nadsyłane przez użytkowników, napiętnować będziemy samych nieuczciwych użytkowników.

UWAGA! Osoba/witryna raz uznana za plagiatora nie znika z tej strony, zostanie natomiast dodana informacja o poprawieniu błędu. Nie chcesz tutaj trafić - nie kradnij!


Czarna lista nieuczciwych

 • Biuro podróży Ave, zajmujące się przede wszystkim turystyką pielgrzymkową. Skradzione opisy miast Krymu. 10'2014
 • Blog kulurarosyjska na popularnym serwisie należącym do Google. Niemalwszystkie teksty tam zamieszczone zostały w całości skradzionych z naszego serwisu. Sprawa zgłoszona do Google - 10'2014
 • jeska8 zamieściła w serwisie Ściaga (pl) skradziony z naszego serwisu tekst o stereotypach. Sprawa zgłoszona. (2014)
 • W almanachu Wschodni Miraż z maja 2012 wydawanego przez koło naukowe UJ (sic!) zamieszczony został artykuł niejakiej Justyny B, który de facto jest plagiatem artykułu o stereotypach. Opiekun Koła Naukowego podszedł poważnie do sprawy - sprawa w toku.
 • Kamil W. / firma Netkam z Sosnowca - właściciel strony the-best-vacations (info) (wraz z subdomenami). Bezszczelny przypadek! Całą swoją stroną (dodam, że strona jest nastawiona wyłącznie na zysk z reklam) oparł na skradzionych tekstach i zdjęciach z innych stron. Działy o Ukrainie i Rosji pochodziły z serwisu www.rosjapl.info. Po mojej zdecydowanej reakcji działy o Ukrainie i Rosji opustoszały, jednak pozostałe subdomeny odpowiadające poszczególnym państwo wciąż istnieją, a ich treść w 99% przypadków pochodzi z kradzieży. Krótko mówiąc: mamy do czynienia z pospolitym oszustem. (październik 2005)
 • Piotr S. właściciel strony axe(republika)pl - "Autor" tej strony wykorzystał tekst o Krymie. Jedyną czynnością rzeczywiscie dokonaną przez oszusta było podzielenie tekstu na kilka podstron. Pomimo kilkrotnych próśb o usunięcie skradzionych treści, człowiek ten nie zareagował. Pomogła interwencja administracji republiki.pl. Strona została usunięta. (maj 2005)
 • Strona sejmowa jednego z posłów na Sejm RP: ryszard-maraszek(sejm)pl - Osoba odpowiedzialna za witrynę posła (jest mi ona nieznana) skopiowała biografię Piotra Czajkowskiego wraz z tzw. literówkami. Kilkukrotne upomnienia mailowe pozostawały bez odpowiedzi. Dopiero mail z groźbą przekazania przypadku kradzieży mediom poskutkował. Skradziony tekst usunięto. (kwiecień 2005)
 • Firma Jard, która zamieściła na stronie bialystokonline.pl skradziony tekst z biografią Włodzimierza Wysockiego. Administarcja serwisu przeprosiła i natychmiast usunęła tekst. (kwiecień 2005)
 • Jakub Ch. - "chyrasek", domniemany autor biografii Czajkowskiego w serwisie sciagaj.pl Administrator strony sprawnie tekst usunął, "autor" nie zareagował na mojego maila. (kwiecień 2005)
 • "martita" - użytkownik (-czka) serwisu sciaga.pl - Swoim nazwiskiem podpisał (a) tekst o historii Rosji i ZSRR. Administracja serwisu natychmiast usunęła skradziony artykuł. (czerwiec 2005)
 • "banditka" - użytkownik (-czka) serwisu sciaga.pl - Swoim nazwiskiem podpisał (a) tekst o historii ZSRR. Administracja serwisu natychmiast usunęła skradziony artykuł. (czerwiec 2005)
 • "gypsy" vel "bardzoboska" - rzekoma autorka strony o Ukrainie - ukraina(za).pl. Skradziono tekst o Okeanie Elzy. Moje słowa były przytaczane w pierwszej osobie. Bezczelność! Skradziona treść została usunięta (czerwiec 2005)
 • Twórca strony kfn(republika)pl - dosłowne skopiowanie biografii Czajkowskiego. Plagiat został usunięty przez administrarcję serwera (czerwiec 2005)
 • Praktykantka firmy turystycznej Beatur beatur(lublin)pl - skradziono do celów komercyjnych opis Kijowa, został on jednak znacznie skrócony. Po kilku dniach tekst usunięto oraz przeproszono. (czerwiec 2005).
 • Janusz F. "autor" tekstu na stronie polska-ukraina(com)pl. Skradziono tekst o Sewastopolu. Strona pozostaje w sieci, lecz usunięto link do skradzionego tekstu (czerwiec 2005)
 • Robert R. - wyjątkowo ciężki przypadek. Gość prowadzi swoją stronę z relacjami z wyjazdów. Podróż na Podole wiosną tego roku została wzbogacona o opisy Lwowa, Kamieńca Podolskiego i Chocimia (pomijam fakt, że tylko 1 z tych miast leży na Podolu). Opis Chocimia był w 80% plagiatem mojej strony. "Autor" twierdzi, ze skopiował ten tekst ale z biletu wstępu do zamku w Chocimiu. Fakt, że pracownik zamku skradł mój tekst i wykorzystał go na biletach nie zwalnia nikogo z przestrzegania mojego prawa autorskiego. Poprosiłem przynajmniej o zaznaczenie źródeł pochodzenia (obu). Ale trafiłem na twardogłowego osobnika. Według niego podwójna kradzież nie jest kradzieżą. Gratulacje! Zaskakujące są dane o autorze strony. Człowiek wykształcony, absolwent wydziału dziennikarstwa (sic!). Tekst na dole strony ma wydźwięk mniej więcej jak hasła na niemieckich i radzieckich obozach pracy: Teksty, jak i fotografie, chronione są prawem autorskim. Po skierowaniu sprawy do wyższej instancji treść strony została zamieniona innym tekstem. Sprawę uznaję za zakończoną. Pozostał jednak niesmak. (czerwiec 2005)

Jeśli znasz jakieś przypadki kopiowania naszej witryny w sieci bądź w formie drukowanej - poinformuj nas o tym.

 
 

Pomóż nam ulepszyć stronę!

 • Widzisz nieaktualne dane na stronie?
 • Możesz uzupełnić treść artykułów?
 • Chcesz opublikować własny artykuł?

 

Skontaktuj się z nami!

mapa rosja, ukraina

 
Copyright © 2001 - 2016 RosjaPL.info
 
Wszystkie prawa zastrzeżone!