W związku z tym, że współczesna rosyjska muzyka jest niemal zupełnie nieznana w Polsce, pragnę napisać kilka słów by przybliżyć przeciętnemu Polakowi zespoły i piosenki rosyjskich wykonawców. Faktem jest, że do naszego kraju docierają tylko pojedyncze piosenki i to w dodatku ma to miejsce bardzo rzadko. Pod koniec lat 80-tych cała niemalże Polska śpiewała piosenkę "Biełyje rozy" grupy Laskovyj Maj, a kilka lat temu hitem było Tatu,  stacja radiowa RMF FM dosyć często emitowała rosyjski oryginał hitu wylansowanego przez grupę ATC "La, la, la" (Around the world). Patrz - Ruki Vverh.

Dla przeciętnego zjadacza chleba mieszkającego nad Wisłą rosyjska muzyka ogranicza się do twórczości: ludowej (Kalinka, Katiusza, Oczi czornyje....), sowieckiej (Chór Armii Czerwonej), klasyków (Czajkowskiego, Rachmaninowa, Rimskiego-Korsakowa...) oraz bardów (Wysocki, Okudżawa...). Wydawać by się mogło, sądząc po naszej znajomości rosyjskiej muzyki, że obecnie w Rosji nastała epoka ciszy artystycznej. Nic bardziej mylnego!!! Rosja przeżywa teraz renesans muzyki rozrywkowej i na scenach największych sal koncertowych nie brakuje ciekawych wykonawców. Wiele grup zdobywa popularność również poza granicami Rosji, przede wszystkim w krajach b. ZSRR, ale również w USA, krajach Europy Zachodniej i na Dalekim Wschodzie. W dalszej części niniejszego artykułu postaram się przybliżyć najbardziej znane zespoły muzyczne. Będzie to przegląd z pewnością subiektywny, gdyż nie znam się na niektórych gatunkach muzyki i o nich pisać nie będę (Rap, Hip-hop). O wszystkich zespołach nie sposób napisać, dlatego też skoncentruję się na tych, które mają największy udział w kształtowaniu rosyjskich gustów. Znakomitą większość proponowanych przeze mnie piosenek można znaleźć na stronie www.zvuki.ru (bezpłatna) oraz w serwisach wymiany plików P2P (np. edonkey2000, torrent).

Szeroko rozumiany " Rosyjski Rock"

W tej dziedzinie muzyki rosyjska scena posiada wielu, naprawdę wielu interesujących wykonawców. Jedną z najważniejszych postaci z pewnością jest Zemfira. Jej największe przeboje długo gościły na czołowych miejscach list przebojów, a na setki koncertów przychodziły tłumy wielbicieli. Najbardziej popularne piosenki to: "Hociesz?", "Iskała", "Arivederci", "Romaszki", czy z najnowszej płyty "Bezkoniecznost" i "Trafik". 

Nie mniejszą popularnością cieszy się grupa "Bi-2". Podobnie jak Zemfira jest to zespół stosunkowo młody, który jednak zdołał nagrać kilka piosenek, które zapisały się do historii współczesnej muzyki rosyjskojęzycznych. Cechą, jaka łączy Zemfirę i Bi-2 jest to, że oba zespoły z powodzeniem nagrały swoje cover-wersje piosenki "Kukuszka" zespołu Kino, grającego w latach 80-tych. Ponadto, obie grupy muzyczne często współtworzą muzykę do współczesnych filmów (Brat, Brat 2...). Do największych przebojów Bi-2 należą: wspomniana już "Kukuszka", a także "Moja ljubov", "Varvara", "Serdce", "Serebro", "Połkownik", "Moj drug", "Wołki". 
Oficjalna strona: http://www.bdva.ru/

Od lat sukcesy na scenie muzycznej w Rosji święci także zespół Mummij Troll

Charakterystycznym zespołem na rosyjskiej scenie muzycznej jest zespół "Ljube". Ich piosenki są niejednokrotnie humorystyczne, a także nie mało w nich elementów patriotyzmu. Klasycznym przykładem twórczości tejże grupy może być piosenka "Nie waliaj duraka Amerkia", w której muzycy kpią z Ameryki domagając się od niej zwrotu Alaski. Przebojem ostatnich miesięcy (wiosna-2002) w Rosji była piosenka Ljube pt. "Dawaj za...". Jest to piosenka napisana do serialu telewizyjnego "Specnaz". Również tutaj znaleźć można nie mało historii. Nieśmiertelnym przebojem tej grupy jest piosenka pt. "Koń".

Kolejną popularną grupą jest "Splin"(pisownia w transkrypcji łacińskiej). Nie czuję się na siłach by scharakteryzować rodzaj muzyki tworzonej przez ten zespół. Z pewnością dominuje w niej głos wokalisty. Piosenki "Splinu" można znaleźć na nie jednej ścieżce dźwiękowej z filmów (choćby na najnowszej produkcji "Wojna".). Największe hity to: "Fellini", "Alkohol", "Boni i Kleid", "SOS". www.splean.ru

5'nizza to objawienie ostatnich lat. Jest to zespół grajacy w stylu przypominającym reagge. Płyty dostępne są nawet w niektórych sklepach muzycznych w Polsce. Więcej informacji znajdziesz na naszej stronie poświęconej zespołowi 5'nizza. Oficjalna strona grupy:www.5nizza.ru

7B to stosunkowo młody zespół, który jedna zdążył zrobić zawrotna karierę w Rosji. Aby przybliżyć twórczość tego zespołu przygotowaliśmy specjalna stronę o 7B. Zapraszamy!

Najbardziej kontrowersyjnym współczesnym zespołem jest grupa Leningrad

DDT to kultowy rosyjski zespół ze sporym doświadczeniem na scenie. Zespół powstał w latach 70-tych w oparciu o talent poetycki i wokalny lidera - Szewczuka. Przez wiele lat zespół występował wyłącznie na "podziemnych" koncertach, gdyż jego działalność była zakazana przez władze ZSRR. Na początku lat 90-tych DDT zaczęło występować oficjalnie i nadal cieszyło się niesłabnącą popularnością. W dorobku zespołu znajduje się kilkanaście płyt i mnóstwo przebojów. Najbardziej znane piosenki to: "Mietel", "Cerkov", "Ja połucił etu rol", "Leningrad" i inne.

W tym miejscu pozwolę sobie jeszcze napisać kilka słów o ukraińskim zespole Okean Elzy. Jest to grupa wywodząca się ze Lwowa i co ciekawe ogromną popularność (przede wszystkim w Rosji) zdobyła śpiewając po ukraińsku! Lider zespołu, po sposobie śpiewania jest często porównywany do Jima Morrisona z The Doors. Grupa nagrała do tej pory 3 albumy i wszystkie stały się głośne. Największymi przebojami są: "Jananebibuw", "Tam de nas ne ma", "Koli tebe na ma", "Drug", "Kvitka", "Model", "Koko Szanel" (pis. Oryg), czy wreszcie najbardziej "elektroniczna" piosenka pt. "911". Z twórczością tego zespołu na pewno warto się zapoznać. 

Innym ciekawym ukraińskim zespołem jest grupa Vopli Vidopliasova

Pozostałe zespoły zasługujące na poznanie: "Tancy minus", "Lumen", "Koniec filma", "Nochnyje snajpery", "Sektor Gaza", "Masha i Medvedi", "Cziczerina", Zveri, "Arija", nieistniejąca już grupa "Kino".

 

Rosyjska Muzyka POP

Od lat najbardziej znanym zespołem prezentującym tego typu muzykę jest grupa "Ruki Vverh!". Zespół ten co roku wydaje nową płytę i każda z nich trafia do czołówki list przebojów. Najbardziej znane hity to: "Kroszka", "Studient", "Nu gdie że wy diewczonki?", "Łuczszyj parień", "Piesenka" (La, la, la), "Bez ljubvi", "Aj, aj, aj", "18 mnie uże", "Maleńkije diewoczki". 

W roku 2000 powstała kontrowersyjna grupa "Tatu". Zespół tworzą dwie nastolatki, których głównym celem jest wywołanie skandalu. Ostatnio teledyski tej grupy trafiły na listy przebojów światowych stacji TV, w tym do polskiej Vivy. Największe przeboje: "Ja soszła z uma", "Nas nie dogoniat", "Malczik-gej", "Prostyje dviżenija". 
Oficjalna strona: http://www.taty.ru
Niefocjalna strona: www.tatyru.com

Ponieważ istnieje mnóstwo grup wykonujących ten rodzaj muzyki i nie sposób opisać wszystkich wymieniamy pozostałe zespoły wraz z największymi hitami: "Valerija" (Taju), "A-Europa" (Biełyje niebiesa), "Total" (Biot po głazam), Ivanuszki International (Zima, Tuci), Reflex (Skolko liet, skolko zim), Glukoza.

Zapraszamy także do odwiedzenia strony, na której opisano niektóre zespoły grające muzykę elektroniczną

 
 

Pomóż nam ulepszyć stronę!

  • Widzisz nieaktualne dane na stronie?
  • Możesz uzupełnić treść artykułów?
  • Chcesz opublikować własny artykuł?

 

Skontaktuj się z nami!

mapa rosja, ukraina

 
Copyright © 2001 - 2016 RosjaPL.info
 
Wszystkie prawa zastrzeżone!