Petersburg leży w strefie klimatu umiarkowanego, wilgotnego przechodzącego od kontynentalnego do morskiego kontynentalnego. Odznacza się dużą amplitudą temperatur, a także częstą zmianą kierunku napływu mas powietrza, co powoduje, że o stabilności pogody w Petersburgu raczej nie ma mowy.

 

Kiedy najlepiej pojechać do Petersburga?

Jeśli chodzi o pogodę to najbardziej dogodnym miesiącem do odwiedzenia północnej stolicy Rosji jest czerwiec. Nie dość, że przez sporą część miesiąca trwają białe noce (słońce zachodzi za horyzont na krótko, lecz całą noc jest widno; petersburskie białe noce trwają od 11 czerwca do 10 lipca), temperatury są raczej letnie, a opadów nie ma tak dużo jak w lipcu i sierpniu.

W miesiącach letnich (w Rosji kalendarzowe lato trwa od 1 czerwca do 31 sierpnia) zwiedzanie Petersburga mogą utrudniać stosunkowo częste deszcze. Na szczęście najczęściej są to przelotne opady. Letnie upały w Petersburgu wprawdzie zdarzają się, to jednak w przeciwieństwie do Moskwy nie utrzymują się zbyt długo, a bliskość morza znanie łagodzi ich uciążliwość.

Ostatnią chwilą na odwiedzenie Petersburga może również wrzesień. Spodziewać się jednak powinniśmy sporo deszczu i chłodnych dni. 

Zima nie jest najlepszą porą na odwiedzenie Petersburga gdyż dni są bardzo krótkie, zaś temperatura i wilgotność nie zachęcają do spacerów po mieście. 


 

 Bieżąca prognoza pogody dla Petersburga

Pogoda w Petersburgu

Źródło: foreca.com


 

Klimat: Temperatury w Petersburgu

petersburg-temperatury

Zielone słupki - zakres średnich dobowych temperatur; czerwone i niebieskie romby - rekordowe temperatury


 

Klimat: Opady w Petersburgu

petersburg-opady

Norma miesięcznych opadów w mm

 
 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? - Zapraszamy na FORUM!!! 
Tam zadasz pytanie, na które na pewno ktoś odpowie!

Pomóż nam ulepszyć stronę!

  • Widzisz nieaktualne dane na stronie?
  • Możesz uzupełnić treść artykułów?
  • Chcesz opublikować własny artykuł?

 

Skontaktuj się z nami!

mapa rosja, ukraina

 
Copyright © 2001 - 2016 RosjaPL.info
 
Wszystkie prawa zastrzeżone!