wiza tadzykistanW czerwcu 2016 roku władze Tadżykistanu udostępniły możliwość aplikowania o wizę na pobyt do 45 dni przez Internet (tzw. e-visa). System dostępny jest pod adresem evisa.tj i pozwala w kilku krokach złożyć wniosek o wizę, co ważna wraz z pozwoleniem na wjazd do Pamiru. Cena wizy wynosi $50, zaś dopłata za Pamir $20. Jest to wprawdzie drożej niż uzyskanie wizy wraz z pozwoleniem na Pamir np. w ambasadzie w Berlinie ale nie wymaga wysyłki dokumentów lub wycieczki pod odbiór wiz w Berlinie. 

Cała procedura trwa raptem dwa dni robocze i czytając relacje podróżników po prostu działa, najbardziej zaskoczeni wprowadzeniem e-wizy zdawali się być niektórzy pogranicznicy na lądowej granicy Tadżykistanu jednak nie napotkałem na relacje sugerujące poważniejsze utrudnienia w przekraczaniu granicy z e-wizą.

E-visa ma na celu wyeliminowanie trybu wyrabiania wiz po przylocie na lotnisku w Duszanbe, jednak jeszcze w lipcu 2016 wizy na lotnisku wciąż były wydawane. Co ważne, e-wiza upoważnia do przekraczania każdej otwartej granicy kraju, nie tylko na lotniskach ale też na przejściach lądowych.

W związku z wprowadzeniem poniższa część artykułu mocno się zdezaktualizowała jednak zdecydowałem się jej nie kasować gdyż znając częste zmiany decyzji przez tadżyckie władze może się okazać, że z wyrabianiem wiz do ambasady trzeba będzie powrócić. 

====== poniższa część artykułu może być nieaktualna ======

 

Konieczność wyrabiania wiz jest z pewnością jednym z największych hamulców rozwoju turystyki w Tadżykistanie. Niestety w Polsce nie ma ambasady tego pięknego kraju, a najbliższe placówki są w Berlinie, Wiedniu, Genewie, Brukseli, Londynie, Kijowie, Mińsku, Paryżu i Moskwie. Najciekawsze jest to, że w każdej ambasadzie wiza ma inną cenę. W dodatku niemal w każdej ambasadzie cena za wyrobienie wizy jest znacznie wyższa niż cena wizy wyrabianej na lotnisku w Duszanbe. Przykładowo, wiosną 2015 roku koszt dwutygodniowej wizy turystycznej w Berlinie wynosił 50 Euro, zaś w opcji ekspresowej (tego samego dnia - ok 120 Euro). Tymczasem za tę samą wizę na lotnisku w Duszanbe zapłaciliśmy po 30 USD od osoby. Zaletą wyrabiania wizy w ambasadzie jest możliwość uzyskania od razu zezwolenia na Pamir, czyli do GBAO. Wyrabiając wizę na lotnisku trzeba udać się do odpowiedniego urzędu by uzyskać takie pozwolenie, co powoduje konieczność spędzenia przynajmniej jednego roboczego dnia w Duszanbe.

 Aby zobrazować różnicę w cenach wiz posłużę się tabelą, którą zrobiłem na własny użytek w czasie wyboru ambasady, gdzie wyrabiać mieliśmy wizy w 2015 roku (turystyczne, na co najmniej 17 dni):

Ambasada: koszt wizy koszt pozwolenia na GBAO (Pamir) ilość dni
Berlin 50 Euro  za darmo 30
Londyn 20 funtów 50 funtów 45
Paryż 65 Euro 20 Euro 30
Kijów 25 dolarów nie wydaje pozwoleń na GBAO 30
Wiedeń 80 Euro Prawdopodobnie za darmo 45
Genewa 25 Euro 20 Euro 45
Bruksela 65 Euro 20 Euro 30

Na stronie tadżyckiego MSZ oraz na stronie niektórych ambasad wyraźnie zaznaczone jest, że koszt wizy turystycznej wynosi $25 i nie może ulec zmianie decyzją placówki. Taka cena, za wyjątkiem Kijowa (możliwe, że również Mińska i Moskwy) dotyczy jednak wyłącznie tych wniosków, które są składane przez organizacje turystyczne...

Niektóre ambasady doliczają różne dodatkowe opłaty, w Brukseli jest to opłata 15 euro od każdego paszportu gdy wniosek składa się pocztą. Nawet jeśli wszystkie paszporty są odsyłane w jednej przesyłce to należy się liczyć z 15 euro od dokumentu.

Osobiście po krótkim zestawieniu zdecydowałem się na wysłanie dokumentów kurierem do Berlina. Koszt wysyłki (poprzez brokera, przesyłkę obsługiwał akurat GLS) wyniósł ok 45 PLN w jedną stronę. Odbiór paszportu (po około tygodniu) można załatwić osobiście, lub zamówić kuriera (ok 100 PLN). Biorąc pod uwagę koszt wizy i przesyłek jest to znacznie lepszy wariant niż zlecanie wyrobienia wizy u polskich pośredników. Cały proces przebiegł nadzwyczajnie prosto i w dobrej atmosferze. Zgodnie z wnioskiem pieczątka na GBAO została wbita. Obsługa ambasady w Berlinie mówi po angielsku!!!

Niestety ambasada w Kijowie pomimo najlepszej ceny nie oferuje wydawania pozwoleń na GBAO, przez co wyrabianie wizy w tej ambasadzie mija się z celem...

Warto mieć na uwadze, że czasami zdarzają się problemy z wyrabianiem wiz na lotnisku. Z relacji podróżnych wynika, że zdarzały się wypadki gdy konsul nie przyszedł na nocną zmianę lub system nie działał (w 2012 roku przez tydzień nie działał i deportowano turystów bez wizy). Trzeba więc przygotować się na wszelkie opcje. Posiadając wizę z ambasady takie przygody nam raczej nie grożą.

Aby wyrobić wizę zarówno w ambasadzie jak i na lotnisku należy posiadać dwie kopie wypełnionych wniosków wraz ze zdjęciami, a także kserokopię paszportu. Do wizy turystycznej dla Polaków nie są potrzebne zaproszenia, tzw. LOI. Polacy, podobnie jak obywatele 60 innych państw objęci są uproszczoną procedurą wydawania wiz.

Bardzo ważne jest by uzyskać wizę turystyczną, a nie prywatną. Różnica polega na tym, że wizy turystycznej nie trzeba rejestrować w OVIRze, co kosztuje ok $100. Aby uzyskać wizę turystyczną trzeba wg oficjalnych źródeł przekonać konsula, że celem naszego przyjazdu faktycznie jest turystyka my mieliśmy opis trasy i atrakcje, które chcemy odwiedzić - ale w sumie nikt o to nie pytał).

W związku z tym, że regulacje wizowe często się zmieniają (od lat mówi się, że wizy mają zostać zniesione), zachęcam przed wyjazdem do zapoznania się ze stroną tadżyckiego MSZ (wersja angielska mocno różni się od wersji rosyjskiej, pełniejszej), ambasady w Berlinie i wreszcie komercyjnego serwisu internetowego Caravanistan, w którym sytuacja z wizami jest śledzona na bieżąco. 


Pozwolenie na Pamir (GBAO) 

Aby wjechać na teren Górnego Badachsztanu, czyli wschodnią część Tadżykistanu leżącą w Pamirze należy posiadać oprócz tadżyckiej wizy, również specjalne pozwolenie na GBAO. Pozwolenie to można uzyskać albo w ambasadzie (trzeba wyraźnie zaznaczyć chęć jego uzyskania) albo w odpowiednim urzędzie w Duszanbe. W związku z tym, że obszar GBAO należy raczej do niespokojnych i od czasu do czasu wybuchają tam zbrojne zamieszki (chodzi głównie o przemyt narkotyków i konflikty tym tle między nieoficjalnymi i oficjalnymi przestępcami) - trzeba się liczyć z ewentualnością natrafienia na blokadę wjazdu i wydawania pozwoleń. Taka sytuacja miała miejsce m.in. w 2012 roku, a ostatnio w maju i czerwcu 2014.

 

Masz pytania dotyczące wiz do Tadżykistanu i pozwoleń do GBAO - pisz na forum!!!

 
 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? - Zapraszamy na FORUM!!! 
Tam zadasz pytanie, na które na pewno ktoś odpowie!

Pomóż nam ulepszyć stronę!

  • Widzisz nieaktualne dane na stronie?
  • Możesz uzupełnić treść artykułów?
  • Chcesz opublikować własny artykuł?

 

Skontaktuj się z nami!

mapa rosja, ukraina

 
Copyright © 2001 - 2016 RosjaPL.info
 
Wszystkie prawa zastrzeżone!