ukraińska muzyka - Okean Elzy

Okean Elzy

O grupie Okean Elzy w Polsce słyszało niewiele osób, a szkoda. Z całą pewnością warto jest zapoznać się z twórczością tego najpopularniejszego ukraińskiego zespołu, zwłaszcza, że od czasu do czasu Okean Elzy gości w Polsce i na Zachodzie. 

Styl zespołu nawiązuje do szeroko rozumianego pojęcia Rock. Dosyć często twórczość grupy porównuje się do takich zespołów jak: The Doors, The Beatles, Radiohead, Depeche Mode, Oasis, Mummij Troll i Zemfira. Porównanie dość rozległe, ale trudno jest trafnie określić styl Okean Elzy. Od wydania swojego pierwszego albumu 'Tam, de nas nema' w 1999 roku, grupa pozostaje na pierwszym miejscu na ukraińskiej scenie muzyki rozrywkowej, zaś od roku 2000-go cieszy się również ogromną popularnością tak w Rosji, jak i w pozostałych krajach byłego ZSRR. Co ciekawe Okean Elzy wykonuje swoje utwory w języku ukraińskim, a nie rosyjskim. Jest to związane z lwowskim (we Lwowie wszechobecne jest silne poczucie tożsamości narodowej z elementami nacjonalizmu) pochodzeniem członków zespołu. 

Okean Elzy często eksperymentuje, czego przykładem jest nagranie w kwietniu 2002 roku w Kijowie wspólnego koncertu z orkiestrą symfoniczną "Renesans". Po tym koncercie grupa uznała, że osiągnęła wszystko co możliwe na Ukrainie i nadszedł czas na podbój Zachodu. W repertuarze zespołu znajdują się nieliczne piosenki anglojęzyczne lecz pomimo kilku prób podbicia Zachodu sztuka ta do tej pory nie udała się zespołowi. Dodam jeszcze, że Okean Elzy z powodzeniem koncertował już w Londynie, Paryżu czy nawet w Polsce.

W połowie roku 2004 zespół opuściło dwóch muzyków: basista i klawiszowiec, którzy założyli kapelę Estethic Education. Po zmianach personalnych na pewien czas Okean Elzy zniknął z prawdziwej sceny muzycznej. Pod koniec 2004 roku o zespole OE było głośno za sprawą zaangażowania w tzw. pomarańczową rewolucję. Zespół był silnie powiązany z ekipą Juszczenki/Poroszenki. M.in. od lat promował wyroby Roshen, firmy obecnego prezydenta Ukrainy.

Wielki come-back zespołu Okean Elzy nastąpił w II połowie 2005 roku. Skład grupy został diametralnie zmieniony. W porównaniu z poprzednim w obecnym składzie znajduje się tylko wokalista - Wakarczuk oraz klawiszowiec - Szurow. Do zespołu dołaczyli: basista Denis Dudko, gitarzysta Piotr Czerniawskij oraz serbski klawiszowiec Milosz Jelicz.

 

Wakarczuk

Od początku istnienia zespołu liderem zespołu jest Światosław Wakarczuk. Z wykształcenia jest fizykiem. Co ciekawe jego ojciec jest profesorem fizyki na Uniwersytecie Lwowskim a zarazem rektorem tego Uniwersytetu. Wakarczuk jest wokalistą, autorem tekstów i muzyki do większości piosenek. Podczas koncertów Wakarczuk jest niezwykle aktywny, zaś ruchami na scenie przypomina Jima Morrisona z The Doors. Poza muzyką zajmuje się pisaniem swojej pracy naukowej: "Supersymetria elektronów w polu magnetycznym".

  

Twórczość Okean Elzy:

Do tej pory grupa wydała 8 albumów, przy czym każdy kolejny odbiega stylem od wcześniejszego. Według słów członków zespołu właśnie na zmienności polega styl Okeana Elzy.


Okean ElzyTam de nas nema

Pierwszy ukazał się w 1999 roku i nosił nazwę "Tam, de nas nema". Na dysku znalazło się 16 piosenek, w tym takie przeboje jak: "Tam, de nas nema", "Sosny".


Okean elzy YananebibywJananebibyw

W 2000 tym albumem Okean Elzy znalazł się na czele ukraińskich i rosyjskich list przebojów. Na płycie znajduje się 12 piosenek, spośród których największą popularność zdobyły: "Jananebibuw", "Toj dień", "Mało meni", "Kawaczaj", "Wydpusti", "Koly tebe nema".


Okean elzy ModelModel

Rok po wydaniu płyty "Jananebibuw" ukazał się najgłośniejszy i najpopularniejszy krążek Okeanów: "Model". Płyta ta jest niejednokrotnie uważana za jedną z najdoskonalszych płyt w historii muzyki. Na podstawie tej płyty wyraźnie widać, że Okean Elzy coraz bardziej rozwija się, a ostatni ich album można nazwać w pełni dojrzałym. Na płycie znajduje się 11 utworów i wszystkie należy uznać przebojami. Ze względu na swoją rytmiczność najczęściej w radio słyszy się rozpoczynającą album piosenkę "911". Pozostałe utwory to: "Ja do tebe", "Druh", "Ty sobi sama", "Kwitka", "Wstawaj", "Isn't it son", "Koko Szanel", "Sohodni", "Wulica"


Okean elzy SupersymetriaSupersymetria

Ta długooczekiwana płyta ukazała się w marcu 2003 roku. Wydanie płyty poprzedziło ukazanie się zimą 2002 roku singla z piosenkami Suzi i Holodno. W związku z promocją płyty otwarta została oficjalna strona internetowa grupy (patrz niżej). Do najpopularniejszych piosenek z tej płyty należą: Kiszka, Holodno, Suzi.


Okean elzy gloriaGloria

Pierwszy album odnowionego "Okeanu Elzy". Płyta pojawiła się w sprzedaży we wrześniu 2005 roku i od razu zyskała status platynowej płyty.

Sam album jest dobry, warty przesłuchania, jednak rozczarują się ci, którzy oczekiwali stylu znanego z płyty "Model". Płyta została wypromowana kilkoma teledyskami oraz szeroko zakrojoną akcją reklamową. "Hitami" nowej płyty stały się: "Vyszcze neba", "Bez boju" oraz "Gloria".


Okean elzy miraMira

Jeden ze słabszych albumów w historii grupy, nagrany w 2007 roku. Na uwagę zasługuje przede wszystkim piosenka "Zeleni Oczi", która stała się jedynym hitem z albumu.

Ciekawostką jest fakt, iż w czasie prezentacji albumu grupa Okean Elzy ogłosiła koniec swojej działalności - kolejne płyty świadczą jednak o tym, że nie była to ostateczna decyzja.


Okean elzy dolce vitaDolce Vita

Wydany w 2010 roku album Dolce Vita był powrotem starych dobrych Okeanów. Piosenki takie jak tytułowa "Dolce Vita", "Z Toboju" czy "Niebo nad Dniprom" powinny trafić w gusta zwłaszcza tych, którzy zespół poznawali od płyty Model.

Do albumu dodany jest jeden bonus - jest to ludowa ukraińska piosenka "Oj, czyj tam koń stoi".


Okean elzy zemlyaZemlya

Jeśli ktoś miał jakiekolwiek wątpliwosci czy Okean wrócił do formy albumem Dolce Vita, to kolejny krążek, Zemlya powinien je rozwiać. Wydana w 2013 roku płyta od samego początku zebrała bardzo dobre recenzje. Wystarczy posłuchać piosenku Rendez-Vous by poczuć klimat płyty. 


 

Wybrane teledyski zespołu

W dobie Youtube nie ma problemu z obejrzeniem teledysków i koncertów Okeana Elzy. Poniżej prezentuję kilka charakterystycznych piosenek by osoby nieznające zespołu mogły wyrobić sobie opinię na temat "Okeanów":

 

 MP3 i Internet:

Poniżej prezentuję adres oficjalnej strony, która powstała dopiero w marcu 2003 roku. Z tej strony można ściągnąć wszystkie teledyski zespołu.
http://www.okeanelzy.com 

Szukając utworów i informacji o zespole należy pamiętać o stosowaniu różnej pisowni nazwy: oficjalnie: "Okean Elzy", często "Okean Elzi", "Ocean Elsi", "El'zi" itd. Jest to spowodowane różnicą w pisowni ukraińskiej i rosyjskiej.

 
 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? - Zapraszamy na FORUM!!! 
Tam zadasz pytanie, na które na pewno ktoś odpowie!

Pomóż nam ulepszyć stronę!

  • Widzisz nieaktualne dane na stronie?
  • Możesz uzupełnić treść artykułów?
  • Chcesz opublikować własny artykuł?

 

Skontaktuj się z nami!

mapa rosja, ukraina

 
Copyright © 2001 - 2016 RosjaPL.info
 
Wszystkie prawa zastrzeżone!