Ukraińskie Karpaty - Jaremcza

Chatka w ukraińskich Karpatach

Ukraińskie Karpaty (prawidłowa nazwa: Karpaty Wschodnie, które zaczynają się na przełęczy Łupkowskiej w Polsce, zaś kończą na przełęczy Predeal w Rumunii) obejmują wschodnią część Bieszczadów, Gorgany, Beskidy Pokucko-Bukowińskie, Beskidy Połonińskie. Jest bardzo rozległy obszar, który nie sposób opisać na jednej stronie. Dlatego też, pragniemy przedstawić Państwu jedne z najciekawszych miejscowości leżących w Dolinie Prutu, pomiędzy Gorganami i Czarnohorą.

Zdecydowanie największą atrakcję tych rejonów stanowią przepiękne góry. Szczególnie Worochta jest idealnym punktem wypadowym w pobliskie Gorgany i Czarnohorę. Problemem dla wielu turystów mogą okazać się nie oznakowane trasy turystyczne. Infrastruktura noclegowa również nie jest zbytnio rozwinięta. Istniejące gdzieniegdzie bazy noclegowe (turbazy) są często jedynym miejscem w górach, oferującym nocleg.

Poniżej znajdą Państwo opis dwóch miejscowości - Jaremczy oraz Worochty, stanowiących jedno z najpopularniejszych centrów turystycznych w Ukraińskich Karpatach.

 

Jaremcza

Jaremcza jest miasteczkiem liczącym 13 tys. mieszkańców, znana jest przede wszystkim jako sanatorium dla osób chorych na gruźlicę. Jaremcza zwana jest także "perłą Karpat". Miejscowość powstała pod koniec XVIII w. W okresie międzywojennym stała się kurortem wypoczynkowym, dzięki czemu Jaremcza rozwinęła się. W samej Jaremczy niewiele jest zabytków architektury. Na uwagę zasługuje drewniana cerkiew Jana Miłościwego z XVIII w. Uwagę przyciąga także wiadukt kolejowy, wznoszący się niemal 30 m nad doliną Prutu. W Jaremczy atrakcję turystyczną stanowi znajdujący się tutaj wodospad.

W Jaremczy bez problemu można znaleźć miejsce noclegowe. Oferują je mieszkańcy oraz pensjonaty i hotele. Jednym z najtańszych jest hotel Prut (koszt ok. 20hr), położony na przeciwko stacji kolejowej.

 

Worochta

Worochta jest znacznie mniejszą miejscowością niż Jaremcza. Mieszka tu zaledwie 5 tys. mieszkańców. Z kolei położenie Worochty sprawia, że jest ona znacznie częściej odwiedzana przez turystów. Worochta położona jest na wysokości ponad 800 m n.p.m. Miasteczko to, słynie także ze swojej huculskiej historii i tradycji. Uważane jest ono bowiem za centrum huculszczyzny. Worochtę niemal z każdej strony otacza Karpacki Park Narodowy. Worochta stanowi także centrum sportów zimowych. Znajduje się tutaj m.in. kompleks ze skoczniami narciarskimi (niestety w opłakanym stanie), krzesełkowy wyciąg narciarski oraz szereg pomniejszych obiektów.

 

Dojazd Ukraińskich Karpat

Dojazd z Polski do opisywanej tutaj części ukraińskich Karpat jest stosunkowo łatwy, lecz bardzo czasochłonny. Codziennie z Przemyśla odjeżdżają bezpośrednie autobusy do Stanisławowa oraz Kołomyji. Do powyższych miast dosyć często kursują także autobusy. Czas jazdy wynosi co najmniej 3 godziny.

Ze Stanisławowa oraz Kołomyji w głąb gór prowadzą dwie linie kolejowe, które w pewnym momencie łączą się i do Jaremczy i dalej przez Worochtę do Rachowa prowadzi już jedna trasa. Po tej trasie kursują niemal wyłącznie tzw. elektriczki, czyli pociągi lokalne. Wyjątek stanowi bezpośredni pociąg ze Lwowa do Rachowa, który prowadzi także wagony z Kijowa. Problem polega jednak na tym, że pociąg ten wyjeżdża ze Lwowa po południ, a przyjeżdża na miejsce późnym wieczorem.

Dogodnym wariantem podróży jest podróż jednym z pociągów relacji Lwów-Czerniowce (najlepiej tym najwolniejszym, nocnym), w którym można spędzić noc, a następnie rankiem wysiąść w Stanisławowie lub Kołomyji, gdzie trzeba się przesiąść na elektriczkę jadącą w góry.

 

Zdjęcia z Jaremczy

 

 


 

Zdjęcia z Worochty

 

 

 
 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? - Zapraszamy na FORUM!!! 
Tam zadasz pytanie, na które na pewno ktoś odpowie!

Pomóż nam ulepszyć stronę!

  • Widzisz nieaktualne dane na stronie?
  • Możesz uzupełnić treść artykułów?
  • Chcesz opublikować własny artykuł?

 

Skontaktuj się z nami!

mapa rosja, ukraina

 
Copyright © 2001 - 2016 RosjaPL.info
 
Wszystkie prawa zastrzeżone!