Nowogród Wielki - Rosja

Cerkwie w Nowogrodzie Wielkim

Nowogród Wielki jest obecnie miastem obwodowym. Leży nad rzeką Wołchow, kilka kilometrów od jeziora Ilmeń. Posiada ponad 200 tys. mieszkańców. Nowogród jest jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast w Rosji. Zawdzięcza to swoje długiej historii, wielu zabytkom oraz bliskiemu położeniu od Petersburga. Z czystym sumieniem mogę polecić zwiedzanie Nowogrodu wszystkim udajacym się w tę część Europy.

 

Historia Nowogrodu Wielkiego

Nowogród powstał już w IX w. Początkowo był to ośrodek plemienny Słowian nadilmeńskich. Swój rozwój Nowogród zawdzięczał przede wszystki dogodnemu położeniu na skrzyżowaniu dróg wodnych łączących Dniepr z Wołgą i Morzem Bałtyckim. Już pod koniec X w. Nowogród stał się po Kijowie drugim co do wielkości i ważności ośrodkiem Rusi Kijowskiej. W dodatku miasto stało się stolicą niezależnej republiki.

W stosunkowo krótkim czasie Nowogród stał się jednym z najważniejszych ośrodków gospodarczo-kulturalnych tej części Europy. Swój rozwój Nowogród zawdzięczał także rozwinietymi kontaktami z miastami hanzeatyckimi oraz Konstantynopolem. W republice nowogrodzkiej panował ustrój demokracji feudalnej. Najwyższym organem władzy był wiec, czyli zebranie całej wolnej społeczności miasta i wsi. Książe Nowogrodzki pełnił przede wszystkim funkcje naczelnego wodza, jego prerogatywy były ściśle określone w umowie, jaką zawierało z nim społeczeństwo.

Nowogród zaczłą tracić swoje znaczenie wraz z wyzwalaniem się Rusi spod jarzma tatarskiego. W pewnym momencie Nowogród stał się przedmiotem rywalizacji Moskwy, Wilna oraz Tweru. W 1470 roku wobec nieuchronnego zwycięstwa państwa moskiewskiego nad Nowogrodem, miasto zawarło pakt z Kazimierzem IV Jagiellończykiem w celu zachowania suwerenności. Jednak rok później, w 1471 r. wojska moskiewskie pokonały armię Nowogrodu, dzięki czemu w 1478 r. doszło do włączenia Nowogrodu w skład państwa moskiewskiego.

Jeszcze przez ok. 100 lat Nowogród zachowywał wysoką pozycję w państwie, lecz zniszczenie miasta przez opryczników Iwana Groźnego w 1570 r. rozpoczęło powolny upadek miasta. Ostateczny cios został zadany Nowogrodowi na początku XVIII w. gdy zbudowano Petersburg, który przejął wszystkie funkcje. Największe zniszczenia miastu przyniosła II wojna światowa. Wówczas to w okolicach Nowogrodu przebiegała linia frontu, a przez pewien czas tereny te znalazły się pod okupacją hitlerowską. Co ciekawe, Nowogród, jako jedno z nielicznych miast w ZSRR po wojnie został odbudowany.

 

Dojazd do Nowogrodu

Nowogród niestety nie ma zbyt dobrego połaczenia. Wprawdzie przez miasto przebiega linia kolejowa to jednak ma ona drugorzędne znaczenie. Regularne połączenia kolejowe Nowogród posiada z Petersburgiem (w tym ekspresowe) oraz z Moskwą. Raz na kilka dni kursuje tędy pociąg z Mińska i Kiszyniowa do Murmańska. Jeśli więc jedziemy z Polski do Nowogrodu radze albo pojechać pociągiem z Mińska bądź skorzystać z połączeń pośrednich. Ja np. do Nowogrodu dojechałem autobusem z Ługi, miasta leżącego ok. 80 km na zachód od Nowogrodu. ługa posiada regularne połaczenia kolejowe z Wilnem i Petersburgiem. W ciągu dnia jest kilka autobusów z Ługi do Nowogrodu. Do Nowogrodu najłatwiej jest dojechac z Petersburga, można nawet sobie zrobić jednodniową wycieczkę z "Pitera".

Aby sprawdzić możliwości dojazdu - wejdź na stronę poświęconą rozkładom jazdy

nowogrod

Orientacja

Nowogród Wielki wbrew swojej nazwie nie należy do dużych miast. Jeszcze bardziej istotne jest to, że większość atrakcji turystycznych skupiona jest na stosunkowo niewielkim obszarze, przez co nie ma potrzeby przemieszczania się środkami transportu miejskiego by zwiedzić miasto. wyjątek stanowi Monaster Jurjew, który znajduje się kilka kilometrów od centum (spod Kremla dojechać można autobusem nr 7).

Dworce kolejowy oraz autobusowy znajdują się niedaleko od centrum. Dystans dzielący je od Kremla można pokonać piechotą w kilkanaście minut.


sobor

Jak już wspomniano atrakcje turystyczne znajdują się w jednym miejscu, w historycznym centrum, nad rzeką Wołchow. Na lewym brzegu znajduje się Kreml wraz z widocznym na zdjęciu obok soborem sofijskim z XI w.


kreml

Kreml i historyczne centrum można obejrzeć z jednej z wież udostępnionych dla zwiedzających. Z murów Kremla roztacza się wspaniały widok na całe miasto.


jaroslawowoPo drugiej stronie rzeki Wołchow znajduje się na dawny rynek Nowogrodu - Jarosławowo. Na niewielkim obszarze znajduje się kilka cerkwi. W sród nich znajduje się sobór Nikoło-Dworiszczienskij z 1136 r.


teatr

W Nowogrodzie oprócz wspaniałych zabytków znajdują się także takie oto relikty socrealizmu. Jakby ktoś nie wiedział na zdjeciu widać teatr. Jest to chyba najbrzydszy budynek jaki widziałem w życiu. 


jurjew

Bedąc w Wielkim Nowogrodzie koniecznie należy pojechać na przedmieścia by zobaczyć Monaster Jurjew. Zbudowany został w XII w. Niedaleko od Monastyru znajduje się plaża oraz Muzeum Architektury Drewnianej. Dojazd spod Kremla autobusem nr 7. Wstęp na teren klasztoru bezpłatny, pobierana jest opłata za fotografowanie.   

 

 

 


muzeum

Obok Monastyru Juriew znajduje się Muzeum Architektury Drewnianej. Na terenie skansenu zgromadzono wiele ciekawych przykładów lokalnego budownictwa. Na uwagę zasługują przede wszystkim drewniane cerkwie i zabudowania gospodarskie. Za fotografowanie pobierana jest wysoka opłata lecz wystarczy schować aparat przy bramie. Później nikt już nie sprawdza czy wykupiło się pozwolenie na fotografowanie.


 

Nocleg w Nowogrodzie

W Nowogrodzie niestety nie udało mi się znaleźć w okolicach dworca babuszek oferujących nocleg. Prawdopodobnie większość turystów nie zostaje na nocleg w Nowogrodzie (jednodniowe wycieczki z Petersburga), dlatego też miejscowa ludność nie trudni się wynajmowaniem pokoi.

W mieście funkcjonuje kilka hoteli. Ja wybrałem najtańszy ze znanych mi. "Roza wietrow" znajdujący się 10 min specerkiem od Kremla. Hotel jest widoczny w lewym-górnym rogu powyższej mapy. W lecie 2004 r. jedynka kosztowała ok. 10$. W przypdaku większych grup istnieje mozliwosć zniżkowych cen. Ponadto, w Nowogrodzie działa kilka drogich i bardzo drogich hoteli, o których informacje można znaleźć w Internecie.

 
 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? - Zapraszamy na FORUM!!! 
Tam zadasz pytanie, na które na pewno ktoś odpowie!

Pomóż nam ulepszyć stronę!

  • Widzisz nieaktualne dane na stronie?
  • Możesz uzupełnić treść artykułów?
  • Chcesz opublikować własny artykuł?

 

Skontaktuj się z nami!

mapa rosja, ukraina

 
Copyright © 2001 - 2016 RosjaPL.info
 
Wszystkie prawa zastrzeżone!