Winnica jest dużym miastem położonym w centralnej części Ukrainy. Leżąca nad Bohom Winnica liczy niecałe 400 tys. mieszkańców. Wśród nich znajduje się także stosunkowo liczna grupa Polaków. Winnica powstała w połowie XIV w. Miała tutaj wówczas istnieć twierdza. Od 1389 r. Winnica znalazła się w granicach Księstwa Litewskiego, a od 1569 wchodziła w skład Korony. Przez lata miasto pełniło funkcje stolicy powiatu, a w pewnym okresie Winnica była nieformalną stolicą województwa bracławskiego. Po rozbiorach Winnica znalazła się w granicach Rosji. Stan ten trwał z krótkimi przerwami aż do rozpadu Związku Radzieckiego. Od 1991 r. Winnica należy do Ukrainy. Jest miastem obwodowym.

Winnica nie należy do często odwiedzanych miast Ukrainy. Jednak jej położenie sprawia, ze wielu turystom przemierzającym Ukrainę będzie po drodze zatrzymanie się w Winnicy. Aby zwiedzić to miasto wystarczy kilka godzin.

 

Dojazd do Winnicy

Dojazd z Polski do Winnicy jest w miarę dogodny. Przez miasto biegnie linia kolejowa, po której jeżdżą pociągi ze Lwowa do Moskwy, Symferopola, niektóre do Kijowa. Kilkadziesiąt kilometrów od Winnicy znajduje się miejscowość Żmerinka, która pełni funkcję lokalnego węzła kolejowego. Przez Żmerynkę jeździ znacznie więcej pociągów ze Lwowa. Natomiast dojazd z Żmerynki do Winnicy nie stanowi najmniejszego problemu. Do Winnicy jeździ także wiele pociągów z Kijowa, nawet podmiejskich. Podróż do Winnicy ze Lwowa trwa niecałe 6h.

W Winnicy znajduje się lotnisko o znaczeniu krajowym.

 

Orientacja i zwiedzanie Winnicy

Głównym traktem w Winnicy jest ulica Soborna. To właśnie przy niej znajduje się najwięcej zabytków. Z dworca autobusowego można do niej dojechać trolejbusem, marszrutką, a także tramwajem (jednak od dworca trzeba podejść 1 przystanek by wsiąść w tramwaj).

Do najważniejszych zabytków Winnicy należą: polski kościół NMP Anielskiej z 1745 r. klasztor Dominikanów z 1624 r., który obecnie pełni funkcje soboru Przemienienia Pańskiego, a także klasztor Jezuitów z 1611 r. Ponadto w Winnicy znajduje się wiele pomniejszych zabytków, m.in. cerkiew Mykoły.

Mieszkając w Winnicy warto wybrać się do położonego o 80km Tulczyna, w którym znajduje się m.in. pałac Potockich oraz klasztor Dominikanów. Ciekawą wycieczką może być także wyjazd do pobliskiego Baru. Z Winnicy kursuje tam wiele autobusów.

 

Zdjęcia Winnicy

  

 
 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? - Zapraszamy na FORUM!!! 
Tam zadasz pytanie, na które na pewno ktoś odpowie!

Pomóż nam ulepszyć stronę!

  • Widzisz nieaktualne dane na stronie?
  • Możesz uzupełnić treść artykułów?
  • Chcesz opublikować własny artykuł?

 

Skontaktuj się z nami!

mapa rosja, ukraina

 
Copyright © 2001 - 2016 RosjaPL.info
 
Wszystkie prawa zastrzeżone!