15 maja 2015 roku po raz kolejny w ciągu ostatnich lat wprowadzono zakaz wjazdu obcokrajowców na teren Gorno-Badachszańskiej Autonomicznej Republiki obejmującej region Pamiru w Tadżykistanie - podała agencja informacyjna Asia-Plus.  Oficjalny powód wprowadzenia zakazu to względy bezpieczeństwa w sytuacji rosnącego napięcia w sąsiednim Afganistanie. Nieoficjalne źródła podają, że zakaz może być wewnętrzną rozgrywką Duszanbe z władzami autonomicznej republiki. Szacuje się, że ok 80% turystów zagranicznych przyjeżdżających do Tadżykistanu odwiedza Pamir.

19 maja 2015 uchylono zakaz wjazdu obcokrajowców do Pamiru. Należy mieć jednak na uwadze, że sytuacja może w najbliższym czasie ulec zmianie i letnie wyjazdy w Pamir mogą być niemożliwe. 

Eksperci cytowani przez Asia Plus uważają, że ryzyko przenikania Talibów z Afganistanu do Tadżykistanu jest znikome. Tadżykistan nie jest atrakcyjnym krajem dla organizacji terrorystycznych, zarówno ze względów ekonomicznych, jak i politycznych. Wzrost zagrożenia terrorystycznego w Tadżykistanie spowodowałby wzrost sił kontyngentu Armii Rosyjskiej, co jest nie na rękę Talibom. Eksperci szacują, że istnieje znacznie większe ryzyko przenikania Talibów do Turkmenistanu, kraju bogatego w surowce, a w dodatku odizolowanego od świata. 

 
 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? - Zapraszamy na FORUM!!! 
Tam zadasz pytanie, na które na pewno ktoś odpowie!

mapa rosja, ukraina

 
Copyright © 2001 - 2016 RosjaPL.info
 
Wszystkie prawa zastrzeżone!